Szkoła jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)

Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem!".

Foto
fot.434


„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!”
"Zdrowo jem, więcej wiem" to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Podyktowany jest troską o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.
Obecna, VI edycja, zawiera bogatą ofertę edukacyjną dla klas 0-III szkół podstawowych i doskonale wpisuje się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gwarantuje rzetelną wiedzę naukową na temat zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej, podaną w przystępny i nieszablonowy sposób (patrz: portal www.aktywniepozdrowie.pl).
Dla uczestników projektu przewidziano wiele wartościowych nagród – z najcenniejszą nagrodą „główną”, jaką jest możliwość zmiany dotychczasowego stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny ruchowo.

LEKCJA „Smacznie – zdrowo – kolorowo, warzywa i owoce na co dzień”
W dniach 5 – 9 listopada w klasach drugich przeprowadzone zostały atrakcyjne zajęcia na temat wartości owoców i warzyw w diecie człowieka. Uczniowie pracowali w dwu grupach zadaniowych. Grupa „Owoców” rywalizowała z grupą „Warzyw”. Wygrały „Warzywa” – dzieci potrafiły z zamkniętymi oczami, posługując się dotykiem i smakiem, rozpoznać wiele gatunków owoców i warzyw. Dopasowywały ich nazwy do informacji o zawartości witamin i minerałów. Dzięki zabawie, w której tworzyły model ludzkiego organizmu, dowiedziały się o zależnościach pomiędzy zrównoważoną dietą a funkcjonowaniem poszczególnych organów ciała. Niestandardowy charakter zajęć pozwolił na zaangażowanie wszystkich dzieci, sprzyjał dyskusji i wzajemnemu uczeniu się. W wesołej atmosferze łatwiej było rozmawiać na tak ważny temat, jakim jest nasze zdrowie.KONKURS „Baw się z nami owocami, warzywami!”
Konkurs przeprowadzono w w klasach II – III. Wzięło w nim udział 33 uczestników. Przedstawili różnorodne prace plastyczno – literackie: wiersze, opowiadania, komiksy i historyjki obrazkowe. Przekonywali o wartości warzyw i owoców. Zniechęcali do jedzenia słodyczy.
Zespołowo wykonane prace prezentowane były na forum uczniów klas II – III. Jury, w składzie: Dyrektor Szkoły, bibliotekarz i nauczyciel języka polskiego, brało pod uwagę oryginalność i estetykę wykonania oraz umiejętność prezentacji przed publicznością. Poziom prac był wyrównany. Uczniowie zaprezentowali bardzo ciekawe pomysły. Nagrodzono „Triumf Owocolandii – Historię o wyższości owoców nad słodyczami, autorstwa Kuby Grzymały i Norberta Dynocha. Uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na owocową ucztę, a laureatom dodatkowo przyznano „bananowe uśmiechy”. Z wszystkimi pracami można było zapoznać się podczas zorganizowanej na szkolnym korytarzu wystawy oraz w czasie ich lektury wśród dzieci z grupy przedszkolnej.KONKURS „Strefa aktywności – najciekawsza gra terenowa”
Gra terenowa „Skarby wiewiórki Zosi” została opracowana przez Filipa Żochowskiego, ucznia klasy IIc, oraz jego tatę, Mateusza Żochowskiego. To odmiana podchodów. Dzieci, kierując się mapą, poszukiwały włoskich orzechów, ukrytych przez wiewiórkę Zosię na terenie wokół szkoły. Aby je zdobyć, musiały udowodnić, że są zwinne i sprytne jak wiewiórki. Miały za zadanie pokonanie zwinnościowego toru przeszkód na placu zabaw. Wszystkim udało się to znakomicie. Każde dziecko zdobyło przynajmniej jeden orzeszek. Nagrodą za wysiłek była „orzechowa uczta”. Dowiedziały się podczas niej, że bogate w fosfór włoskie orzechy, doskonale poprawiają pracę mózgu.„Zdrowie w bajce” - występ laureatów w szkole

27 listopada dzieci z grupy przedszkolnej „0”a oraz uczniowie klas IIb i IIc wystąpili przed publicznością szkoły z cyklem etiud teatralnych „”Zdrowie w bajce”. Młodzi aktorzy są laureatami konkursu o tym samym tytule, zorganizowanego przez Starostwo Powiatu Legionowskiego – przedszkolaki zdobyły drugie miejsce, starsi uzyskali wyróżnienie. To wielki sukces dla naszej szkoły i jednocześnie podtrzymanie pięknej tradycji. W poprzednich edycjach konkursu nasi uczniowie byli również nagradzani za wspaniałe sukcesy sceniczne.
Na występ złożyły się przedstawienia: „Śpiąca królewna”, „Krokodyl Jogo”, „Jaguar”, „Rak” i „Piesek Żabka”. Morał każdego z nich poświadczał wagę zdrowego stylu życia, , zachowania zrównoważonej diety, bogatej w warzywa i owoce, oraz potrzebę uprawiania sportu. Bohaterowie przedstawionych utworów – postaci ze świata fantazji, najczęściej zwierzęta - uosabiały ludzkie wady: łakomstwo, niechęć do aktywności fizycznej, niedostatek wiedzy na temat zdrowego trybu życia.
Barwne widowisko, oparte na autorskich scenariuszach, podobało się publiczności. Bliskość i czytelność baśniowego przekazu poruszyła wyobraźnię widzów i, miejmy nadzieję, skłoniła do refleksji.
„Zdrowie w bajce” jest jedną z wielu form udziału naszej szkoły w Ogólnopolskim Projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!”.

Lekcja „W bialej krainie – ostrożnie z solą i cukrem”
W piątkowy poranek uczniowie klasy IIb wyruszyli zdrowolotem do białych krain cukru i soli. Cukrowa wróżka dzień wcześniej przyniosła dzieciom produkty od króla Cukierasa i Królowej Solniczki. Zadaniem dzieci było przydzielenie ich do poszczególnych krain. Wykonały to zadanie bezbłędnie. Nie miały też problemów z wymienieniem zalet i wad soli i cukru.
Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały prezentacje ,, Różne oblicza cukru" i ,,Mniej soli, proszę", dzięki którym bez trudu wyśledziły sól i cukier, ukryte pod różnymi nazwami w produktach spożywczych.
Potem w grupach podejmowały decyzję w sprawie za lub przeciw spożyciu soli i cukru. Wypełnienie drzewka decyzyjnego nie było proste. Wszyscy doszli do wniosku, że życie bez soli i cukru było by mniej smaczne, jednak dla zdrowia na pewno warto ograniczyć spożywanie cukru stołowego, czyli sacharozy. Słodki smak znajdziemy w suszonych owocach (daktyle, figi, rodzynki, żurawina, suszone śliwki).
Zajęcia bardzo wzbogaciły wiedzę dzieci na temat szkodliwości spożywania w nadmiarze soli i cukru i uświadomiło im wszechobecność tych substancji w naszej diecie.
Dużo czasu poświęciliśmy na wymyślanie zdrowszych zamienników soli i cukru. Nie było to trudne, bo dzieci dużo zapamiętały z przepisów na potrawy. jakie przygotowywały do kulinarnego konkursu na zdrowe słodycze.
Na zakończenie pobytu w białych krainach stwierdziliśmy, że jeśli chcemy być zdrowi i mieć szczupłe sylwetki, czytajmy etykiety produktów i bądźmy świadomymi konsumentami. Nie dosalajmy i nie dosładzajmy potraw, bo te wszędobylskie substancje i tak są w nich ukryte.

Konkurs „Najlepszy przepis na zdrowe słodycze”
7 grudnia w klasach drugich naszej szkoły odbył się finał konkursu „Najlepszy przepis na zdrowe słodycze”. Uczniowie mieli 2 tygodnie na zorganizowanie się w małych grupkach. Ich zadaniem było wspólne znalezienie bądź stworzenie przepisu na zdrowe słodycze. Dzieci parami bądź trójkami prezentowały na forum swoje przysmaki oraz omawiały sposób ich wykonania. Wśród smakołyków znalazły się lody sorbetowe, znakomite batony z ziarnami i płatkami, jogurty i galaretki owocowe, babeczki dyniowe, a nawet babeczki z soczewicy. Nie zabrakło też nutelli, wykonanej z awokado. Po burzliwych obradach jury, które spróbowało każdej potrawy, ogłoszono wyniki. Nagrodę zdobyła grupa chłopców (Mateusz, Oskar i Maciek z kl.II b), która wykonała nutellę z awokado. Ów smakołyk należało nałożyć sobie na okrągłe wafelki i zajadać z apetytem.
Dzięki udziałowi w konkursie dzieci dowiedziały się, jakie cenne wartości mają niektóre, niestety, rzadko stosowane produkty żywnościowe. Poznały wiele przykładów zastępowania cukru rafinowanego innymi substancjami. Konkurs ten był wielką radością dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Dzieci nie tylko doskonaliły swoje umiejętności kulinarne pod okiem rodziców ale również uczyły się, w jaki sposób je zaprezentować.

Statystyka strony

Strona oglądana: 3581 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Adam Podemski, data: 07.12.2015 r., godz. 19.57
Ostatnia aktualizacja:Adam Podemski, data: 27.01.2016 r., godz. 17.50
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
27.01.2016 r., godz. 17.50Adam PodemskiEdycja strony
17.12.2015 r., godz. 21.33Adam PodemskiEdycja strony
07.12.2015 r., godz. 20.45Adam PodemskiEdycja strony
07.12.2015 r., godz. 20.45Adam PodemskiEdycja strony
07.12.2015 r., godz. 20.39Adam PodemskiEdycja strony
07.12.2015 r., godz. 19.58Adam PodemskiEdycja strony
07.12.2015 r., godz. 19.57Adam PodemskiDodanie strony

Copyright

© 2010 Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie
Zawartość merytoryczna: Adam Pomaski, e-mail: sekretariat@spi.nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 9 kwietnia 2010 r.