Szkoła jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)

OPIS OBRAZU "PRZEDWIOŚNIE" BOŻENY PLICHTY

Julia Pisarek

Dzieło Bożeny Plichty zostało namalowane w marcu 2004 r. Był to jej pierwszy obraz. Nadano mu tytuł „Przedwiośnie”.
Pejzaż przedstawia rzeką, która płynie mozolnie i wolno. W tle widać wierzby, których gałęzie są pozbawione liści. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać tam jednak małe pąki. Przy największym drzewie stoi mały, drewniany płotek, a raczej jego resztka. Po prawej stronie widać lasek, który pewnie rozciąga się, hen, daleko. Wokół rzeki jest wielkie pole, na którym grasowały kiedyś polne zwierzęta.
Na pierwszym planie obrazu jest „wysepka”, na której siedzą trzy bociany z czarnymi ogonami. Rozglądają się za pożywieniem. Każdy ptak patrzy w inną stronę. Jeden zagląda w popielatą wodę i zapewne szuka ryb. Drugi przygląda się, co dzieje się za płotkiem. Trzeci patrzy na siwo – rude pole. Na górze obrazu rozpościera się niebo. Najpierw jest chabrowe, a niższe pasmo biało – różowe. Na samym dole niebo ma kolor złoty, a w rogu widać kilka szarawych chmur.
Cały obraz jest namalowany w dosyć ciemnych, smutnych barwach, lecz gdzieniegdzie występują pastelowe kolory. Niebo jednak rozjaśnia ten pejzaż i obraz nie jest taki przygnębiający. Najwięcej kolorów ma łąka. Widać odcienie różu, żółtego i wiele innych barw.
W tym dziele moja uwagę zwróciły ptaki. Mimo że zajmują mało miejsca, są w samym centrum. Od razu, gry tylko zobaczyłam obraz, spojrzałam na nie. Przyciągnęły one moja uwagę.
Pejzaż bardzo mi się podoba, chociaż jest dosyć smutny. Malarka, według mnie, świetnie pokazała, jak przyroda budzi się do życia po zimie.


Weronika Broda

Autorem obrazu pt. „Przedwiośnie” jest Bożena Plichta. Dzieło powstało w 2004 r. Jest to pejzaż namalowany farbami akrylowymi na płótnie.
Tematem jest przedwiośnie nad rozwidleniem rzeki. Z obrazu płynie radość z nadchodzącej wiosny. Dominującymi barwami są: zieleń, pomarańcz oraz błękit. Na pierwszym planie widać śnieżnobiałe bociany z czarnymi ogonami, a na drugim zaś wielką wierzbę i rude trzciny. Ogromne drzewo oraz ptaki wydają się być puentą obrazu – jego najważniejszymi elementami.
„Przedwiośnie” wywołuje u mnie niejednoznaczne emocje. Z jednej strony jest w nim smutek i chłód. Z drugiej zaś jesteśmy świadkami radosnego przebudzenia z długiej i zimnej zimy, poruszenia przyrody, która już za chwilę zachłyśnie się wiosną.


Aleksandra Kempfi

Obraz Bożeny Plichty pt. „Przedwiośnie” został namalowany akrylem w marcu 2004 r.
Dzieło przestawia przedwiosenny krajobraz. Na pierwszym planie rozciągają się dwie polne drogi, które łączą się w całość. Nieco dalej widnieją wierzby, które tęsknym wzrokiem szukają wiosennego klimatu. W centralnej części widać trzy bociany, które szukają pożywienia. Po prawej stronie szosy z trudem próbują odrodzić się wrzosy. Po lewej stronie łatwo zauważyć płot oddzielający wrzosowisko od pastwiska, które się za nim chowa. W oddali kryje się pole gotowe do posiania na nim zboża. W obrazie dominują zimne barwy z powodu braku zazielenienia podczas zimy. Błękit nieba dodaje jednak odrobiny wesołości płótnu. Bardzo podobają mi się wierzby przypominające Żelazowa Wolę, w której urodził się wielki polski kompozytor Fryderyk Chopin. Myślę, że autorka chciała przekazać odbiorcom nastrój smutku, który odczuwała, ale z nuta radości, o czym świadczą ptaki w centralnej części.
Pejzaż wywarł na mnie wielkie wrażenie pod względem artystycznym. Wolę jednak malowidła w ciepłej tonacji.


Karolina Szabelewska

Bożena Plichta jest autorka obrazu pt. „Przedwiośnie”. Dzieło powstało w marcu 2004 r. Jest namalowane farbami akrylowymi.
Obraz przedstawia krajobraz wczesną wiosną. Na pierwszym planie widzimy trzy, będące blisko siebie, żurawie. Stoją one tuż nad brzegiem rzeki, której koryto rozchodzi się w lewą i prawą stronę. Powyżej, po lewej stronie nad brzegiem płynącej wody rośnie duże drzewo. Jest to wierzba. Na jej gałęziach zielenią się małe listki. Obok jest płotek, który odgradza rzekę od łąki. Centralnie przez środek krajobrazu przepływa rzeka. Po prawej stronie, w dali dostrzegamy rząd drzew – wierzb. Rosną one jedna przy drugiej (jest ich pięć) wśród wysokich traw, które dochodzą do samego brzegu rzeki. Obraz powstał przy użyciu różnobarwnych kolorów. Jest tu błękit, biel, grafit, a także kolor herbaciany, malinowy czy perłowy.
Moim zdaniem „Przedwiośnie” jest obrazem przypominającym o nadejściu wiosny. Pokazuje, że już przyleciały żurawie z ciepłych krajów, że już zaczynają budzić się drzewa. To wszystko stwarza nastrój radości.

Statystyka strony

Strona oglądana: 3316 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Adam Podemski, data: 21.03.2013 r., godz. 07.10
Ostatnia aktualizacja:Adam Podemski, data: 21.05.2013 r., godz. 17.59
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
21.05.2013 r., godz. 17.59Adam PodemskiEdycja strony
21.03.2013 r., godz. 07.13Adam PodemskiEdycja strony
21.03.2013 r., godz. 07.11Adam PodemskiEdycja strony
21.03.2013 r., godz. 07.10Adam PodemskiEdycja strony
21.03.2013 r., godz. 07.10Adam PodemskiDodanie strony

Copyright

© 2010 Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie
Zawartość merytoryczna: Adam Pomaski, e-mail: sekretariat@spi.nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 9 kwietnia 2010 r.