Szkoła jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)

Projekt edukacyjny„Bliżej lasu”

W listopadzie 2013r. rozpoczęły się prace nad realizacją międzyprzedmiotowego projektu „Bliżej lasu”. Skierowany jest do wszystkich uczniów szkoły. Ma rozwinąć wrażliwość na piękno lasu i potrzeby jego mieszkańców, zainteresować różnorodnością życia. Opiera się na różnorodności form i bogatej tematyce działań. Rozpocznie się 21 listopada spotkaniem z gospodarzem najbliższego leśnictwa (Czarna Struga) panem Jerzym Dyło. Uczniowie zapoznają się z tradycją proekologicznych działań w izabelińskiej szkole, dowiedzą się o planach na najbliższy rok, wezmą udział w konkursach sprawdzających wiedzę o życiu lasu. Podstawą projektu będą warsztaty przyrodnicze w terenie prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Drewnica. Uczniowie nauczą się rozpoznawać drzewa i krzewy, tropy zwierząt. Dowiedzą się, jak dokarmiać zimą leśną zwierzynę. Poznają różne typy siedlisk. Będą sprawnie posługiwać się narzędziami do pomiarów drzewostanu. Warsztaty będą miały interprzedmiotowy charakter. Uczniowie skorzystają także z zajęć edukacyjnych w siedzibie nadleśnictwa. W maju 2014r. wszystkich sympatyków zwiedzania „małej ojczyzny” zapraszamy na Pieszy Rajd „Zielonym Szlakiem” w okolice rezerwatu „Puszcza Słupecka”. Uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty, biorąc udział w konkursach: literackim, fotograficznym, plastycznym oraz wiedzy o środowisku. Wszelkie materiały, które powstaną w trakcie zajęć edukacyjnych i konkursów posłużą do opracowania naszego szkolnego kalendarza na rok 2015. Znajdą się w nim również prace powstałe przy realizacji projektu „ Było wysypisko-będzie uroczysko”. Kalendarz „Bliżej lasu” pojawi się w styczniu 2015r.

Rozpoczęła się realizacja międzyprzedmiotowego projektu „Bliżej lasu”.

21 listopada w Szkole Podstawowej w Izabelinie odbył się cykl spotkań dla uczniów klas I – VI oraz grup przedszkolnych, inaugurujący realizację międzyprzedmiotowego projektu „Bliżej lasu”.
Uczestniczyli w nim: Edukator Nadleśnictwa Drewnica Pani Monika Różańska oraz Leśniczy Leśnictwa Czarna Struga Pan Jerzy Dyło, który współpracuje ze szkołą od wielu lat, służąc swym doświadczeniem i autorytetem.
Ze względu na dużą liczebność i zróżnicowanie wiekowe uczniów spotkanie podzielono na trzy cykle: dla klas VI – IV, III – I i grupy przedszkolne. Każdej z grup zaproponowano ten sam program, modyfikując go jednak, zgodnie z potrzebami i możliwościami uczestników. Gospodynią inauguracji była Pani Iwona Zubel. Zaczęła od prezentacji multimedialnej pt.” Tradycje edukacji leśnej w izabelińskiej szkole”. Przedstawiła w niej efekty pracy ostatnich trzynastu lat, takie jak warsztaty przyrodnicze, Dni Lasu, Rajdy Piesze „Zielonym Szlakiem”, wydanie „Przewodnika po Puszczy Słupeckiej”, zbudowanie Ścieżki dydaktycznej „Dębowe opowieści”, zdobycie „Zielonego Certyfikatu”. Poprosiła o zabranie głosu Pana Leśniczego, który opowiedział o perspektywach dalszej współpracy. Wszystkich zainteresowały eksponaty o niezwykłych rodowodach, np.: parostki koziołka, czy skarpeta łosia. Opowieść Pana Leśniczego, oparta na olbrzymiej wiedzy i bogatym doświadczeniu, jak zwykle, przykuła uwagę słuchaczy. Jego obecność, w tak ważnym dla realizacji projektu dniu, podniosła rangę wydarzenia.
Kolejnym punktem był quiz wiedzy. Przeprowadziła go Pani Monika Woźniakowska. Dzieci rozwiązywały różnorodne zagadki o mieszkańcach lasu. W konkursie wykorzystano głosy zwierząt, trofea myśliwskie i zdjęcia makro.
Spotkanie zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu plastyczno-literackiego „A w lesie już jesień”, w którym wzięło udział aż stu uczniów. Jego patronem jest Nadleśnictwo Drewnica – fundator wszystkich nagród.
Kontynuacją dzisiejszego spotkania będą warsztaty przyrodnicze w lesie – początek w ostatnim tygodniu listopada.

Katarzyna Agata Nąć


Statystyka strony

Strona oglądana: 4494 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Adam Podemski, data: 20.11.2013 r., godz. 21.15
Ostatnia aktualizacja:Adam Podemski, data: 02.12.2013 r., godz. 22.02
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
02.12.2013 r., godz. 22.02Adam PodemskiEdycja strony
02.12.2013 r., godz. 22.01Adam PodemskiEdycja strony
20.11.2013 r., godz. 21.19Adam PodemskiEdycja strony
20.11.2013 r., godz. 21.18Adam PodemskiEdycja strony
20.11.2013 r., godz. 21.15Adam PodemskiDodanie strony

Copyright

© 2010 Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie
Zawartość merytoryczna: Adam Pomaski, e-mail: sekretariat@spi.nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 9 kwietnia 2010 r.